هنگامی که فرد مجرمی درآمد یا سودی را از یک عمل یا فعالیت نامشروع و غیرقانونی مانند قاچاق کالا یا مواد مخدر، قمار و یا کلاهبرداری و ….کسب کند و با پیدا کردن راهی ماهیت و منشا این درآمد یا سود را پنهان کند، به این عمل پولشویی گفته می‌شود .

به عبارت دیگر پولشویی یک عملیات مجرمانه و غیرقانونی است که در طی آن پول های کثیف ناشی از کارهای خلاف و غیر قانونی تطهیر شده و تبدیل به پول های تمیز و مشروع شده و دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازمی‌گردد.
در بررسی نظام‌های اقتصادی کشورها بیشتر کشورهای دچار معضل پولشویی هستند که سیستم اقتصادی رقابتی با مالکیت فردی در آنها رعایت نمی‌شود. افراد مجرم از راههای بسیار گسترده ای نسبت به کسب درآمد جهت پولشویی اقدام می کنند به عنوان مثال قاچاق کالا ،قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، کلاهبرداری، قمار، گروگانگیری، تقلبات اینترنتی، مصادره ثروت‌های افراد ،قاچاق اسلحه و ….
این افراد اموال به‌دست‌آمده خود را اصولا به صورت وجه نقد یا انواع دیگری از دارایی نگهداری می‌کنند که قابل ردیابی نباشد. یعنی به هیچ عنوان از حساب بانکی ،چک و غیره استفاده نمی‌کند.
همانطور که راه ‌های بسیاری برای به دست آوردن پول از راه‌های مجرمانه وجود دارد راه های بسیاری هم برای مخفی کردن و تطهیر این اموال (پولشویی) وجود دارد. البته این امر به سیستم های مالی پولی و نظارتی هر کشور بستگی دارد.
در کل پولشویان بیشتر این پول های بزرگ را تبدیل به سرمایه‌گذاری‌های کوچک میکند تا از دید نظارتی مأموران به دور باشد . اما پول ها جهت تطهیر می تواند وارد هر نوع بازاری بشود از جمله سرمایه گذاری در بازارهای بورس و اوراق بهادار ،ایجاد یا سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی ،بازرگانی و …، سرمایه گذاری در ملک، طلا، جواهرات و حتی مزایده آثار هنری و عتیقه و حتی انتقال به کشورهایی که دارای نظام پولی آزاد هستند مانند سوئیسپ

همچنین می‌توان از ارزهای دیجیتال نام بود که امروز تبدیل به یکی از کاربردی ترین ابزار پولشویی شده‌اند. به طور کلی از دلایل عمده پولشویی می‌توان به مخفی ماندن منبع واقعی درآمد و همچنین فرار مالیاتی اشاره کرد
اگر فکر می‌کنید پولشویی فرایند مجرمانه جدید است کاملاً در اشتباه هستید قدمت پولشویی به زمان باستان باز می گردد و افراد برای اینکه مالیات کمتری بدهند یا اموال کمتری از آنها توسط حاکمان وقت به مصادره دربیاید میزان دارایی‌های خود را پنهان یا کتمان می کردند .

این امر به صورت گسترده و امروزی در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط آل کاپون انجام شد به دنبال ممنوعیت مشروبات الکلی در ایالات متحده آمریکا گروه آل کاپون با زورگیری و فروش مشروبات الکلی و غیره درآمد بسیاری کسب کردند. درهمین راستا تعداد بسیاری ماشینهای خشکشویی سکه‌های در سطح شهر نصب کردند چون درآمد این دستگاه‌ها قابل ردگیری و اندازه‌گیری نبود وانمود می‌کردند درآمد غیرقانونی خود را از این راه به دست می‌آورند و بدین صورت اصطلاح پولشویی شکل گرفت .

 

 

 

انجام فرآیند غیرقانونی پول‌شویی را می توان در سه مرحله خلاصه کرد :

  1. تزریق: در اولین مرحله پول کثیف توسط فردی آگاهانه یا ناآگاهانه به سیستم بانکی و مالی تزریق می گردد.
  2. لایه چینی : در قدم دوم برای پنهان کردن منبع اصلی، این پول را با روشهای پیچیده و انجام تراکنش های مختلف و متعدد به حساب های گوناگون جابه‌جا می‌کند
  3. یکپارچه‌سازی : چنانچه مرحله لایه چینی بدون مشکل انجام شود در مرحله آخر بسته به شرایط خاص این پول وارد اقتصاد می شود

 

تاثیرات پولشویی بر اقتصاد کشورها :

  • فرار سرمایه‌ها به صورت غیرقانونی و نامحسوس از کشور
  •  توزیع ناعادلانه درآمدها
  • از بین رفتن بازارهای مالی
  • ورشکستگی بخش خصوصی
  • کاهش نرخ سالانه تولید ناخالص ملی
  • کاهش چشمگیر بهره‌وری در اقتصاد( به صورت واقعی )
  • و غیره

کلام آخر

می توان گفت پولشویی یک عملیات مجرمانه مالی است که باعث تضعیف اقتصاد و حتی مبانی اخلاقی در جامعه می‌شود که بهتر است دولت ها با وضع قوانین کارآمد اجرا و نظارت بر آنها از بروز آن جلوگیری نمایند.