دروساحساب
 

هر شرکتی در طول مدت حیات خود ممکن است نیاز به تغییراتی پیدا کند. این تغییرات می‌تواند در خصوص: افزایش یا کاهش سرمایه شرکت، تغییر یا افزایش موضوع شرکت، تغییر دارندگان حق امضاء، ایجاد شعبه جدید، اصلاح مواد اساسنامه، نقل و انتقال سهام و … باشد.

مجموعه دروسا حساب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در خصوص انواع تغییرات شرکت می‌باشد تا با خیال راحت به امور شرکت خود برسید.

شما میتوانید برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان دروسا حساب روی دکمه مجاور کلیک نمایید.

شما می‌توانید برای بهره‌مندی از

مشاوره رایگان دروسا حساب

روی دکمه مجاور کلیک نمایید.

تغییرات شرکت

بعد از تاسیس شرکت، ممکن است موسسین (سهامداران) تصمیم به ایجاد تغییراتی در شرکت بگیرند که این تغییرات باید بطور رسمی و قانونی توسط سازمان ثبت شرکت‌ها بررسی و تایید شود و در روزنامه رسمی کشور منتشر گردد.

انواع تغییرات عبارتند از:

 • انحلال شرکت
 • افزایش سرمایه شرکت
 • کاهش سرمایه شرکت
 • تغییر، اضافه یا کاهش موضوع شرکت
 • تغییر آدرس شرکت
 • ایجاد شعبه
 • تغییر دارندگان حق امضا
 • نقل و انتقال سهام
 • اصلاح مواد اساسنامه شرکت
 • تعیین یا تمدید بازرسان
 • تعیین یا تمدید اعضای هیات مدیره
 • تعیین سمت هیات مدیره
خدمات ثبت شرکت

مراحل انجام تغییرات شرکت

‌ ‌1) تحویل مدارک هویتی اعضا، آگهی تاسیس، آخرین آگهی تغییرات شرکت توسط موکل به کارشناسان امور ثبتی

2) تنظیم صورت‌جلسه تغییرات موردنظر توسط کارشناسان امور ثبتی

3) تحویل صورت‌جلسه به موکل جهت امضا توسط کلیه اعضاء(هیئت مدیره و بازرسان) و درج مهر شرکت در همه صفحات صورت‌جلسه

4) تحویل صورت‌جلسه امضاء شده توسط موکل به کارشناسان امور ثبتی

5) ارسال صورت‌جلسه به سازمان ثبت شرکت‌ها جهت بررسی، تایید صلاحیت صورتجلسه و ثبت تغییرات مورد نظر

6) پرداخت هزینه جهت ارسال روزنامه و انتشار آن در روزنامه رسمی کشور

مراحل ثبت شرکت

انحلال شرکت

انحلال شرکت به منزله پایان عمر شرکت و عدم ادامه فعالیت می‌باشد که اعضا اقدام به ثبت انحلال می‌نمایند، برای اقدام به انحلال ابتدا می‌بایست یک نفر به عنوان مدیر تصفیه تعیین و معرفی گردد که وظیفه آن رسیدگی به امور شرکت همزمان یا بعد از انحلال شرکت و تقسیم دارائی و سرمایه میان سهامداران می‌باشد.

افزایش سرمایه شرکت

زمانی که شرکت برای پاسخگویی به نیازها و گسترش فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره (سهامداران) شرکت جهت تامین منابع مورد نیاز اقدام به افزایش سرمایه می‌کند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد. افزایش سرمایه از طریق انتشار سهام جدید یـا بـالا بـردن مبلغ اسمی سهام موجود، صورت می‌گیرد.

کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه نوع دیگری از تغییر در سرمایه شرکت به شمار می آید، کاهش سرمایه هم در شرایطی که شرکت در شرایط ناخوشایندی قرار دارد مفید است و هم در شرایطی که شرکت سودده است،شرکت به دلیل ضرر های وارد شده قسمتی از سرمایه خود را از دست داده و تا آن ضرر جبران نشود تقسیم سود غیرممکن می باشد که با این کاهش سرمایه سهامداران می توانند در صورت سود دهی شرکت سود را میان خود تقسیم کنند.

ایجاد شعبه

زمانیکه یک شرکت تصمیم می‌گیرد در مکانی دیگر به علت گسترش فعالیت خود شعبه یا شعبات جدید ایجاد کند، برای شرکت مانند تغییر آدرس می‌باشد و دارای شرایط و مدارک یکسان است و همان مراحل در سازمان ثبت شرکت‌ها طی خواهد شد.

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام زمانی صورت می‌گیرد که شخص قصد خارج شدن از شرکت را داشته باشد یا عضو جدید وارد شرکت شود یا به عبارتی سهامداران شرکت تصمیم بگیرند سهام را بین خود جا به جا کنند، برای نقل و انتقال شرکت تمامی افراد واگذارکننده سهام و گیرنده  می‌بایست مالیات خود را به ادارات مربوطه پرداخت نمایند.

اصلاح مواد اساسنامه شرکت

هرگاه شرکت تصمیم بگیرد در برخی مواد اساسنامه تغییر ایجاد کند اقدام به اصلاح مواد اساسنامه می‌نماید، هرگونه تغییر یا اصلاح در اساسنامه باید با موافقت شرکا و هیئت مدیره صورت پذیرد.

تمدید شرکت

شرکت‌های سهامی خاص برای ادامه فعالیت و شرکت در مناقصات و مزایدات و اجرای پروژه‌های خود می‌بایست اعضای هیئت مدیره و سهامداران خود را هر دوسال تعیین و تمدید و بازرسان خود را هر یک سال تعیین و تمدید کنند که در مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صورت میگیرد و آگهی می‌شود.

تمدید شامل شرکت‌های با مسئولیت محدود نمی‌شود، چون مدت فعالیت این نوع شرکت‌ها نامحدود است.

تغییر، افزایش یا کاهش موضوع شرکت

موضوع شرکت بیانگر هدف و حوزه فعالیت شرکت می‌باشد که باید جهت روشن نمودن وظایف و اختیارات اعضاء در اساسنامه به طور کامل قید شود، بر این اساس هیئت مدیره شرکت نمی‌توانند سرمایه شرکت را در فعالیت‌هایی خارج از  موضوع موجود در اساسنامه بکار ببرند.

موضوع شرکت در صورت صلاحدید اعضای شرکت قابل تغییر، افزایش یا کاهش است. لذا چنانچه در اساسنامه، موضوع شرکت به درستی قید  نگردد یا شرکت قصد گسترش فعالیت خود در زمینه‌های دیگر را داشته باشد، می‌توانند موضوع خود را تغییر دهد و یا به موضوع قبلی شرکت موضوعاتی را الحاق کند.

هر گونه تغییر در موضوع شرکت در مجمع عمومی فوق العاده انجام می‌شود
(مجمع عمومی فوق العاده تجمع سهامداران شرکت است که به دلیل انجام تغییرات گرد هم جمع می آیند و تصمیم گیری می کنند).

تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت به منظور تغییر مکان از محل شرکت به محلی دیگر می‌باشد. آدرس هر شرکت محل قانونی و نشانی معتبر آن است که در آگهی تاسیس اعلام می شود، تغییر آدرس بدلیل تغییر مکان فیزیکی دفتر مرکزی یک شرکت صورت میگیرد که باید ثبت و آگهی شود.

تغییر دارندگان حق امضا

شرکت برای امضاء کردن چک‌ها و سفته‌ها و قراردادها و اوراق بهادار و اوراق عادی و اداری، یکی یا همه اعضای هیئت مدیره را به عنوان دارنده یا دارندگان حق امضا معرفی می‌کند، حق امضاء شرکت را می‌تواند یک یا چند نفر داشته باشد که با موافقت کلیه اعضای هیئت مدیره به اعضا اعطاء می‌شود، پس از تاسیس شرکت، تغییر در حق امضاء در هر زمانی قابل اعمال است که با تصمیم کلیه اعضای شرکت و سهامداران صورت می‌گیرد.

آیا نیاز به جلسه مشاوره دارید؟

با ما ارتباط بگیرید.

آیا نیاز به جلسه مشاوره دارید؟

با ما ارتباط بگیرید.

مشاوره حسابرسی
مشاوره حسابرسی
مشاوره تلفنی رایگان