رشته حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در بین دانشجویان میباشد. به بیان دیگر یکی از رشته های تحصیلی است که از بین رشته های ریاضی، انسانی و تجربی شرکت کنندگان بسیاری دارد و بزرگترین دلیل پرطرفدار بودن این رشته بازار کار مطلوب آن است.

شرکت ها موسسات و تمامی واحدهای تجاری و … از مرحله راه اندازی کسب و کار تا سال های مدید برای حفظ و بقا و سوددهی بیشتر نیازمندیم این رشته (شغل) هستند. با توجه به وجود نرم‌افزارهای حسابداری فراوان در این زمینه و مکانیزه شدن امور هنوز نیاز به رشته حسابداری و نیروی انسانی آن بیش از پیش احساس می شود. برای اثبات این قضیه کافیست به قسمت نیازمندی‌های این شغل در روزنامه ها یا سایت ها نگاهی بیاندازیم.

اولین مرحله برای ورود به بازار کار حسابداری اخذ مدرک تحصیلی حسابداری است بعد از آن بهتر است یک دوره آموزشی را پشت سر بگذارید و خیلی بهتر این است که در دوره دانشجویی( در انتهای زمان دانشجویی) این دوره را پشت سر بگذرانید، تا علاوه بر مهارت تئوری به مهارت عملی نیز دست پیدا کنید.
هرچند با مدرک کارشناسی می‌توانید به راحتی وارد این عرصه شوید ولی بهتر است به اخذ مدارک حسابداری بالاتر نیز فکر کنید و همینطور با پشت سر گذاشتن دوره های تکمیلی دانش خود را به روز کنید. یا حتی اگر مدرک تحصیلی مرتبط ندارید می توانید با کمک آموزشگاه های حسابداری جذب این بازار کار شوید. البته پیشنهاد ما به شما این است که در مورد آموزشگاه های حسابداری خوب تحقیق کنید و مباحثی که به شما آموزش خواهد داد را مورد بررسی قرار دهید به عنوان مثال آموزش کلیه مباحث و اصول حسابداری پایه و بعد از آن حرفه ای تر و آموزش اکسل و قوانین مالیات بیمه و… البته موسساتی که مدرک هم به شما ارائه می دهند در اولویت هستند.

و در آخر با بیشتر شدن تجربه و نشان دادن توانایی‌های خود می توانید به مدارج بالاتر دست پیدا کنید به عنوان مثال سرپرست، مدیر مالی و … حتی حسابداران به راحتی با انجام کارهای ساعتی و پاره وقت می توانند به راحتی هم امور واحد تجاری را به طور کامل انجام دهند و هم با اشتغال در ساعت های خالی کار خود در واحدهای تجاری دیگر درآمد خود را افزایش دهند.

 

بازار کار حسابداری

 

زمینه های شغلی حسابداران:

یک حسابدار زمینه های شغلی بسیار متنوعی را با توجه به علایق و مطالعه خود می تواند انتخاب کند که به مختصری از آن اشاره می‌کنیم:

  • حسابداری مالیاتی
  • حسابداری دولتی
  • حسابداری بیمه
  • حسابداری بانک‌ها
  • حسابداری صنعتی
  • حسابداری مالی
  • حسابرسی
  • و …

همان طور که پیداست حسابدارانی که در چند زمینه حسابداری یا حسابرسی  یا … مهارت دارند در پیدا کردن شغل دلخواه خود موفق تر خواهد بود و در این بازار کار گزینه های بیشتری برای انتخاب پیش رو خواهند داشت.

حقوق حسابداران نیز بر اساس سطح سمت‌هایی که می‌پذیرند متفاوت است مثلاً حقوق یک حسابدار با یک حسابدار ارشد و یک مدیر مالی کاملا متفاوت است که این عامل تمایز سطوح سمت‌ها عمدتاً سابقه و تجربه کاری خواهد بود. به بیان ساده تر هرچه در چارت سازمانی سمت در قسمت‌های بالاتری قرار بگیرد به تبع حقوق بیشتری نیز دریافت خواهد کرد.

در کل با یک مقایسه ساده بین شغل حسابداری با سایر شغل ها با سابقه های یکسان به راحتی به این موضوع خواهید رسید که حقوق حسابداران عمدتاً بالاتر و بیشتر است. البته مقدار حقوق حسابداران به عوامل زیادی بستگی دارد مانند :نوع فعالیت شرکت، محل کار (جغرافیای محل کار )اندازه شرکت، جنسیت و غیره

کلام آخر

همانطور که واضح است روز به روز بازار کار حسابداری در ایران پر رونق تر از قبل می شود و این رشته( شغل) از آینده بسیار خوبی برخوردار خواهد بود. پس با اعتماد به نفس و مطالعه بیشتر و به روز کردن اطلاعات خود و درست کردن یک رزومه کاری خوب به راحتی می توانید جذب این بازار کار شوید و درآمد بسیار خوبی هم کسب نمایید و همیشه به خاطر داشته باشید که همه مدیران موفق تمام زمینه های امور مالی روزی از همین ابتدایی در این مرحله پا به این عرصه گذاشته اند.