مالیات مبلغی است که به موجب قانون توسط سازمان دولتی، جهت تأمین مخارج مختلف عمومی از مالیات دهنده اخذ می گردد و یکی از بزرگترین منابع دولت‌ها در سراسر جهان جهت تامین هزینه‌های عمومی و رفاهی می باشد.
آیا میدانید مالیات به چند دسته تقسیم می شود؟
آیا میدانید انواع مالیات کدامند؟
آیا همه افراد جامعه ملزم به پرداخت مالیات هستند؟

برای پاسخ به سوالاتی از این دست لطفاً تا انتهای مقاله با دروسا حساب همراه باشید.

 

همانطور که پیشتر گفته شد مالیات مبلغی بلاعوض است که دولت‌ها برای تامین مخارج و هزینه‌های مختلف خود از مردم اخذ می‌کنند و بر طبق شواهد اولین مالیات شناخته شده در جهان، توسط مصریان باستان و در حدود سه هزار سال قبل از میلاد صورت گرفته است. امروزه در هر کشوری بنا بر سیاست‌های حکومت‌های وقت، نحوه تعیین مالیات و شیوه‌های دریافت و مصارف آن متفاوت می‌باشد و در کشور ما نیز مالیات‌ها انواع مختلفی دارند ولی به صورت کلی به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

 • مالیات مستقیم
 • مالیات غیرمستقیم

 

مالیات مستقیم

همانگونه که از نام این نوع مالیات پیداست مالیاتی است که مستقیما از درآمد یا دارایی اشخاص(حقیقی و حقوقی) دریافت میشود. مالیات مستقیم خود به صورت زیر تقسیم بندی می‌شود:

الف) مالیات بر درآمد

 1. مالیات بر درآمد مشاغل:

  مالیاتی است از محل درآمد اشخاص حقیقی که به مشاغل تجاری مشغول هستند، دریافت میشود.

 2. مالیات بر درآمد املاک:

  این نوع از مالیات از درآمد اجاره افراد اخذ می‌گردد. نکته: نقل و انتقال املاک نیز مشمول مالیات می باشد.

 3. مالیات بر درآمد حقوق:

  هرفردی که برای کسی کار می‌کند باید از حقوق خود این نوع مالیات را (توسط کارفرما) پرداخت نماید.

 4. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی:

  این نوع مالیات از مجموع درآمدهای شرکت ها و واحدهای تجاری و نیز از محل درآمدهای ناشی از فعالیت های انتفاعی اشخاص حقوقی که از منابع گوناگون در ایران یا خارج از کشورمان ایران تحصیل شده‌اند اخذ می گردد.

 5. مالیات بر درآمد اتفاقی:

  این نوع مالیات از محل درآمد نقدی یا غیرنقدی که اشخاص(چه حقیقی و چه حقوقی) به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی یا تحت عنوان جوایز و یا به هر صورتی به این طرق تحصیل نموده اند، دریافت می گردد.

 6. مالیات بر درآمد کشاورزی:

  یکی از انواع مالیات در ایران است که در حال حاضر، به هیچ درآمد حاصل از فعالیت‌های کشاورزی مالیات تعلق نمیگیرد.

ب) مالیات بر دارایی

 1. مالیات حق تمبر:

  این نوع مالیات زمانی ایجاد می‌شود که بر روی اسناد و مدارک، جهت رسمیت بخشیدن و لازم الاجرا شدن، تمبر الصاق یا ابطال می‌شود.

 2. مالیات بر ارث:

  مالیات بر ارث بر تمام دارایی های متوفی(هم منقول و هم غیرمنقول) تعلق می‌گیرد. یعنی قبل از اینکه ورثه اموال متوفی را بین خود تقسیم کنند باید مالیات بر ارث آن دارایی را بپردازند.

 

 

مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم

 

مالیات غیرمستقیم

در ادامه بررسی انواع مالیات بر خلاف مالیات مستقیم که مستقیماً از دارایی و درآمد افراد اخذ می‌شود، مالیات غیر مستقیم به صورت نامحسوس بر روی انواع کالا و خدمات وضع می گردد و بدین ترتیب از مصرف کننده نهایی(که مشخص نیست چه شخصی باشد) مالیات مربوطه دریافت می‌شود و از ویژگی‌های آن قابلیت انتقال زیاد آن می‌باشد و عمدتاً به صورت زیر دسته بندی می شود:

 

الف) مالیات بر مصرف

مالیات بر مصرف، مالیاتی می‌باشد که مصرف‌کنندگان نهایی کالاهایی خاص، آن را پرداخت میکند. یعنی هنگامی که مصرف کنندهء این نوع کالای خاص، هزینه آن را پرداخت می کند، به صورت نامحسوس قیمت کالا را به علاوه مالیات آن می‌پردازد. در کشور ما یکی از معروف‌ترین این کالاها(( دخانیات)) می باشد.

 

ب) حقوق و عوارض گمرکی

این نوع مالیات در اصطلاح همان تعرفه‌های گمرکی میباشد. به عبارت ساده تر حقوق و عوارض گمرکی همان مالیاتی است که هر کشور بر صادرات و واردات کالاهای گوناگون وضع میکند و شرایط و قوانین در این مالیات تابع سیاست کلی بازرگانی و اقتصاد کلان کشور ها می باشد و با توجه به شرایطی مانند وزن و حجم و …تعیین و اخذ می گردد.

 

پ) مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده به تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده، در یک زمان مشخص گفته می شود.
مالیات بر ارزش افزوده مانند مالیات بر مصرف میباشد یعنی توسط مصرف کننده نهایی پرداخت می گردد و این مالیات را در مراحل مختلف می‌توان به محصول یا خدمات(تولید واردات و توزیع و…) اضافه و اخذ نمود.

و در آخر امیدواریم مطالبی که تیم دروسا حساب در این مورد برای شما تهیه کرده است برایتان مفید بوده باشد.