به گفته آقای امیدعلی پارسا، رییس سازمان امور مالیاتی، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه‌ی مالیاتی سال 1398 مشاغل، تا پایان مردادماه 1399 می باشد.

هم چنین از تاریخ اوایل تیرماه، فرم اطلاعات عملکردی مودیان مالیاتی در سامانه‌ی امورمالیاتی به نشانی Tax.gov.ir بارگزاری شده است و اشخاص حقوقی(شرکت ها) تا پایان شهریور مهلت تسلیم اظهارنامه‌ی مالیاتی سال 1399 را خواهند داشت و اظهارنامه‌ی جدید در چند روز گذشته در همان سامانه بارگزاری شده است.

با توجه به این موضوع، مطالبی به شرح زیر جهت سهولت در تکمیل اطلاعات عملکردی تقدیم میگردد:

1- اظهارنامه‌ی اشخاص حقیقی در سال 1398 که در سامانه بارگزاری و آماده‌ی سرویس دهی به مودیان مالی می‌باشد، نسبت به سال 1399 تغییری نداشته و اطلاعات لازم به همان شکل قبلی خواهد بود.

نکته‌ی مهم و قابل توجه این می‌باشد که شرط ارسال اظهارنامه‌ی مالیاتی الکترونیکی، داشتن نام کاربری و کلمه عبور است. لذا مودیان مالیاتی باید نسبت به دریافت نام کاربری و کلمه عبور اقدام کنند.

2- ارسال اظهارنامه‌ی مالیاتی را به روز پایانی موکول نکنید. چون ممکن است با مشکل دریافت پیامک و رسیدن به مرحله‌ی 45 مواجه شوید. پس قبل از اتمام مهلت، به راحتی نسبت به ارسال اظهارنامه‌ی مالیاتی اقدام نمایید.

3- اظهارنامه‌ی اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) که مهلت ارسال آن تا پایان شهریور تمدید گردیده است، دستخوش تغییرات جدی شده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌ کنیم.

نکته‌ی مهم و جالب این است که فرم اطلاعات عملکردی مودیان مالیاتی ظرف چند روز گذشته، یعنی در هفته‌ی پایانی تیرماه در سامانه بارگزاری گردیده و عملا شرکت‌های بسیار کمی هم که امادگی ارسال اظهارنامه را داشتند، موفق به این کار نشدند.

الف) کل ساختار اظهارنامه تغییر نموده و جهت ورود به سامانه و دیده شدن اظهارنامه ابتدا باید در قسمت اظهارنامه‌ی الکترونیکی وارد شده و پس از باز شدن پنجره، اظهارنامه‌ی اشخاص حقوقی را انتخاب کنید.

درپایان صفحه با یک نماد به شکل زیر مواجه می‌شوید که باید بر روی آن کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی شکل فوق، وارد قسمت دیگری می‌شوید که باید نام کاربری و کلمه‌ی عبور شرکت را وارد نمایید. سمت راست صفحه جدید، عبارت “اظهارنامه‌ی جدید” نوشته شده است که پس از کلیک بر روی آن، وارد قسمت مشاهده و ثبت اطلاعات می‌شوید.

پس از پر کردن هر قسمت و زدن دکمه‌ی ثبت، به صفحه‌ی بعد می‌روید و اطلاعات را به ترتیب بارگزاری کنید. همانطور که اشاره شد، این سامانه از لحاظ جدول بندی و طبقه بندی مطالب تقریبا به شکل قبلی می باشد و دستخوش تغییرات کمتری شده است.

پس از ورود اطلاعات، چاپ و بررسی نسخه پیش نویس را انجام دهید و سپس تایید نهایی و دریافت کد رهگیری و در نهایت صدور الکترونیکی قبض مالیاتی و پرداخت قبض را انجام می‌دهید.

ب) نکته‌ی مهمی که لازم است که به آن توجه نمود این است که سامانه‌ی جدید اظهارنامه‌ی مالیاتی سال 1398 کل اطلاعات شرکت و سهامداران را به صورت آنلاین از سیستم ثبت نظام مالیاتی دریافت می‌کند.

چنانچه می‌خواهید تغییراتی درآن اعمال نمایید، باید مجدد آن را اصلاح کنید و پروسه‌ی رسیدن به وضعیت 45 را انجام دهید. پس کار را تا روزهای پایانی مهلت قانونی به تاخیر نیندازید.

ج) شرکت‌ها در هنگام ثبت نام در نظام مالیاتی، تنها یک حساب بانکی خود را در سیستم وارد می‌کنند تا فقط صفحه‌ی مربوط به آن تایید گردد.

در صورتی که شرکت ممکن است درحال حاضر بیش از این حساب بانکی داشته باشد و در اظهارنامه‌های سال های گذشته فیلد بانک را خودمان کامل می‌ کردیم اما در اظهارنامه‌ جدید سال 1398 فیلد بانک از سامانه‌ی پیش نویس ثبت نام کد اختصاصی بازخوانی می‌شود و امکان اضافه نمودن حساب جدید وجود ندارد و فقط ستون مانده کار می‌کند.

پس حتما باید به سامانه ثبت نام مراجعه و مشخصات همه‌ حساب های بانکی فعال را وارد نمایید و دوباره مراحل رسیدن به وضعیت 45 را انجام دهید تا بتوانید با مراجعه مجدد به صفحه‌ی ثبت اظهارنامه‌‌ی اشخاص حقوقی، بقیه‌ی مراحل ثبت اظهارنامه را انجام دهید.

پس مجددا تاکید می‌کنیم که ثبت اظهارنامه را به روز و ساعت های پایانی مهلت قانونی موکول نکنید.

سازمان امورمالیاتی کشور

جهت اطلاع از اخبار حسابداری اینجا کلیک کنید.

خدمات مالی ،حسابداری و مالیاتی دروساحساب